TIENS Спирулина

1 601 ден

Спирулината е широк спектар на додаток во исхраната. Високата содржина на лесно апсорбирачки протеини, витамини, минерали и други супстанции кои се од суштинско значење за човечкото тело ја прават храната на 21 век. Поради својата уникатна хранлива вредност, спирулина ја збогатува храна на астронаутите за време на вселенските експедиции. Синиот пигмент (фикоцијанин) кој се наоѓа во Arthrospira platensis ја подобрува способноста на телото да ги неутрализира слободните радикали преку одржување на природната одбрана на телото. Исто така ја зголемува севкупната издржливост на телото преку зголемување на бројот на клетки кои произведуваат антитела; помага да се балансираат крвните липиди. Друго соединение присутна во Спирулината е   хлорофил кој ги поттикнува здравите движења на дебелото црево. Користењето на спирулината помага во одржувањето на телесната тежина, го забрзува метаболизмот и го спречува зголемувањето на маснотиите. Спирулината има антиалергиски својства – ги ублажува симптомите на поленска треска и го одржува производството на клетки во коскената срцевина.

Спирулина првпат се појавува на Земјата пред 3,5 милијарди години и е една од најстарите форми на животот на планетата. Таа е природно присутна во плитки езерца и езера со силна алкална pH вредност и висока соленост во Африка, Азија и Јужна Америка. TIENS Спирулината е добиена од езерото Ченгај во провинцијата Јунан во Кина. Тоа е еколошки чист регион без загадувачи. Биомасата од овие сино-зелени цианобактерии била дел од исхраната / исхраната на Ацтеките, како и на африканските племиња кои живееле околу езерото Чад. За современиот човек, Спирулина била откриена во 1940 година, а од средината на 1960-тите години била детално проучена.  Таа е извор на многу градбени компоненти за телото, како витамини, минерали, протеини, кои се корисни за нашиот организам. Покрај тоа, таа се користи во козметиката, бидејќи се апсорбира многу добро од човечките ткива.

Додатокот содржи сушени клетки на Arthrospira platensis - еден од видовите на спирулина. До 55-70 проценти од состојките на Спирулината се лесно сварлива протеини (вклучувајќи ги сите егзогени амино киселини кои телото не може да синтетизира само по себе и затоа треба да бидат обезбедени од храната). Освен тоа Спирулината содржи бројни полисахариди (глукозамин, гликоген), лесно усвоиви макро и микроелементи (железо, фосфор, калиум, калциум, цинк, селен, хром, бакар), витамини (од B-групата, како и C, D и Е ), незаситени масни киселини (GLA-gamma-linolenic acid), агенси за боење (вклучувајќи каротеноиди, хлорофил, ксантофили и фикоцијанин). Синиот пигмент (фикоцијан) кој се наоѓа во Arthrospira platensis ја подобрува способноста на телото да ги неутрализира слободните радикали (вишокот на слободни радикали го слабее имунитетот, го забрзува стареењето и создава поволни услови за многу хронични болести), поддржувајќи ја природната одбрана на телото. Активноста на фикоцианинот е зајакната со други природни антиоксиданти содржани во спирулина, како што се бета-каротен или главната гама-линоленска масна киселина (GLA). Тоа ја зголемува севкупната отпорност на телото со зголемување на бројот на клетки кои произведуваат антитела. Помага во рамнотежата на крвните липиди. Друго соединение присутна во спирулина е хлорофилот кој ги потикнува здравите движења на дебелото црево. Користењето на спирулина помага да се одржи соодветна телесна тежина. Го забрзува метаболизмот и ја спречува акумулацијата на мастите. Има антиалергиски својства - ги ублажува симптомите на поленска треска. Го потикнува производство на крвни клетки во коскената срцевина. Благодарение на богатата содржина и хранливи својства, таа е идеален додаток во исхраната за вегетаријанци и вегани, постари лица, исцелители и луѓе со ниски содржини на протеини.

Важно за производот:

Главната состојка е сушена Спирулина во прав - Arthrospira Platensis - Поради својата богата хранлива содржина и својства, таа е совршен додаток во исхраната за вегетаријанци и вегани, стари лица, исцелители и луѓе со ниски содржини на протеини.

Back to Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial