ТИЕНС СУПЕР КАЛЦИУМ (ИНОВАТИВНА ФОРМУЛА)

4 704 ден

ТИЕНС НУТРИТИВЕН КАЛЦИУМ ВО ПРАВ (ИНОВАТИВНА ФОРМУЛА)

Диететски производ со витамин К2 и Д3, фосфор, хидроксиапатит, инулин, говедски колострум, фруктоза и природен засладувач (стевиа).

Калциумот е витален елемент кој помага во градењето и регулирањето на правилното функционирање на човечкиот организам.

Калциумот е еден од најважните есенцијални минерали. Игра главна улога во формирањето и развојот на коските, помага да се спречи губењето на коскената маса и да се зголеми густината на коските. 

Калциумот, фосфорот и магнезиумот се директно инволвирани во одржувањето на нормалната состојба на коските и забите, додека витаминот Д помага за апсорпцијата и максималното искористување на калциумот и фосфорот. Калциумот, магнезиумот и витаминот Д се есенцијални за правилна мускулна функција.

Клучни бенефити:

  • одржување на силни коски
  • клучен за здрави заби
  • поддржува нормална неуротрансмисија
  • придонесува за нормално и правилно згрутчување на крвта
  • поддржува нормална функција на мускулите
  • придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
  • одржува нормална функција на дигестивните ензими
  • има важна улога во процесот на клеточната делба и специјализацијата

Витаминот K2 and витаминот Д3 ја регулираат правилната апсорпција на калциумот во организмот и негово подобро апсорбирање во коските. 

Главната функција на витаминот К2 е да го модифицира протеинот за да обезбеди капацитет за врзување на калциумот. 

Акумулацијата на калциум во артериите околу срцето е голем ризик фактор за срцевите заболувања. 

Токму од оваа причина, сите елементи кои можат да допринесат за редуцирање на акумулација можат да превенираат срцеви заболувања. Затоа витаминот К2 се смета за помошник во спречувањето на таложење на калциум во артериите.

 Бидејќи 22% од коските се протеин, калциумот во комбинација со формите на колаген претставува совршена двојка во помошта за превенирање на губењето на коскената маса.

Колострумот генерално е препознатлив како елемент кој го подобрува капацитетот на апсорпција на калциумот.

Природните пребиотици – инулин и IMO – ја регулираат цревната средина за идеална апсорпција на калциум во цревниот систем.

 Добиениот ТИЕНС калциум е многу поефикасен и во однос на зачувување на коските и спречување и забавување на губењето на нивниот квалитет.

 Овој наш производ е збогатен со вкус на какао во прав, кокосово млеко во прав и малку стевиа, за перфектен вкус кој ќе го обожавате.

 Спакуван е во ново, атрактивно и економично пакување од 250 g.  

 

Употреба:

Нето содржина: 250 g (25 порции x 10 g).

Препорачана дневна доза:  измешајте ја содржината од чашката за мерка (10 g калциум во прав) во 125 ml (1/2 чаша) млако млеко или вода. Убаво промешајте и испиј те го веднаш штом се раствори. Земајте го еднаш или два пати на ден после или измеѓу оброци. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се земаат како замена за разновидна и балансирана исхрана. Овој производ не е наменет за време на бременост и за време на период на доење и лактација.

You can add the content for product
Back to Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial