ТИЕНС Карди форте

2 420 ден

Додаток во исхраната  со масло од крил и рибино масло, богато со омега 3-масни киселини, како што се EPA и DHA, содржи гинко екстракт богат со флавоноиди.

КАРДИ ФОРТЕ СО ГИНКО ЕКСТРАКТ

Чист и природен извор на омега-3 масни киселини. 

Крил школката што се користи за подготовка на ТИЕНС Карди форте, доаѓа од Антартика, најчистите води на планетата и е најчистиот извор на морски Омега-3 масни киселини на светот. 

Единственоста на маслото од крил лежи во фактот што содржи масни киселини во форма на фосфолипиди . Фосфолипидите ја формираат основата на структурите на клеточните мембрани на нашето тело. Нашето тело лесно го препознава, апсорбира и користи маслото од крил.

Можни ефекти од производот:

  • Одржување на нормална функција на мозокот
  • EPA и DHA допринесуваат за нормална функција на срцето
  • Железото придонесува за нормално формирање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, транспорт на кислород во телото, намалување на уморот и има големо улога во процесот клеточната делба
  • Цинкот придонесува за нормална синтеза на ДНК метаболизам за макронутриенти, метаболизмот на масните киселини, метаболизам на витамин А, синтеза на протеини, метаболизам на макронутриенти, синергија за зајакнување на имунолошкиот систем, заштита на клетките од оксидативен стрес и има улога во процесот на клеточната делба.

Што е крилл?

Крил се мали, прозрачни ракови слични на ракчињата кои живеат во огромни јата во одредени океански води, особено околу Антарктикот.

Што е гинко билоба?

Гинко билоба е дрво со потекло од Кина и претставува чудо на традиционалната источна медицина. Се користи во козметологијата за нега и убавина, се вреднува како природен лек и додаток во исхраната.

Нето содржина: 25 g (30 cкапсули x 832,751 mg).

Состојки: липиден екстракт од crustacean Антарктик крил (Euphausia superba); желатин; рибино масло (DHA 70%); навлажнувач: глицерол; екстракт од обичен гинко (Ginkgo biloba L.); емулгатор: бел пчелин восок; fжелезо сулфат; цинк сулфат; боја: бета каротин, обична карамела; калиум јодид. 

2 капсули

*НХВ

Масло од крил

Фосфолипиди

Омега 3 масни киселини:

EPA

DHA

Астаксантин (стерифициран)

640 mg

  268,80 mg

  153,60 mg

76,80 mg

41,60 mg

  64 µg

Рибино масло (DHA 70%)

DHA

300 mg

  210 mg

Екстракт од гинко билоба

Флавоноиди

80 mg

19,20 mg

Железо

14 mg

100%

Цинк

10 mg

100%

Јод

150 µg

100%

*НХВ: Нутритивна хранлива вредност.

Препорачана дневна доза: земајте две капсули на ден со вашите дневни оброци. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да бидат замена за разновидна и балансирана исхрана. Здравиот начин на живот и балансираната исхрана се важни. 

Контраиндикации:  Не се препорачува за време на бременост и период на доење, за деца и лица подложни на алерии на состојките. Ако земате лекарства за намалување на крвниот притисок, посоветувајте се со вашиот доктор за земањето на суплементи.

Серија/рок на употреба: sпогледнете на пакувањето.

Услови за чување: чувајте го на темно, суво и ладно место, подалеку од дофат на деца. 

Net content: 25 g (30 capsules x 832,751 mg). Ingredients: lipid extract from the crustacean Antarctic Krill (Euphausia superba); gelatine; fish oil (DHA 70%); humectant: glycerol; common ginkgo extract (Ginkgo biloba L.); emulsifier: white beeswax; ferrous sulphate; zinc sulphate; colour: beta-carotene, plain caramel; potassium iodide.
Back to Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial